Mi az önreflexió?
Az önreflexió önmagunk megfigyelése, vizsgálata. Amikor vizsgáljuk magunkat, részleteiben vesszük górcső alá, hogyan hatnak ránk a dolgok. Milyen gondolatokat, érzéseket váltanak ki belőlünk, milyen viselkedésre késztetnek egyes helyzetek. Mik a motivációink, milyen a belső működésünk. Hogyan hatunk mi magunk másokra.
Miért fontos a párkapcsolatban?
Az önreflexió minden kapcsolatban fontos, mivel a párkapcsolat az egyik olyan kapcsolatunk, ami a legfontosabbak közé tartozik, ezért érdemes megvizsgálni milyen összefüggésben van az önreflexióval.
A múlt héten arról írtam, hogy milyen fontos az önismeret a párkapcsolat szempontjából. Az önreflexió pedig az önsimeret egyik legfontosabb eszköze. Azon túl, hogy az önrefelxió által folyamatosan fejleszthetjük az önismeretünket, az önreflexiós képesség feszült helyzetekben , konfliktusokban is meghatározó a viselkedésünk szempontjából.
Az önreflexió gyakorlása, a szokás, hogy ránézzünk a saját viselkedésünkre segít abban, hogy azokban a helyzetekben, ahol az első reakciónk külső tényezők vagy a másik hibáztatása lenne, elgondolkodjunk saját szerepünkön. A legtöbbször egy problémát közösen hozunk létre, így ha csak a másik viselkedésében keressük a hibát, azzal elszalasztjuk a lehetőséget arra, hogy hozzájáruljunk a megoldáshoz.
Ezen kívül, már önmagában az, hogy folyamatosan vizsgáljuk saját magunkat is, segít abban, hogy a párkapcsolati nehézségeket kiegyensúlyozattabban , mindkét fél szempontjai szerint vizsgáljuk, kiszabaduljunk a „kinek van igaza?” vagy „ki a hibás?” gondolkodásból. Ezek a gondolkodásmódok ugyanis nem tudnak igazán jó megoldáshoz vezetni, mert ilyenkor nem a közös győzelem szemszögéből közelítünk a megoldáshoz, hanem győztes-vesztes szereposztásban gondolkodunk.
Hogyan lehet fejleszteni?
A fejlesztés első és legfontosabb lépése a tudatos döntés, hogy időt és energiát szánunk arra, hogy megfigyeljük magunkat, információt gyűjtünk arról, hogyan működünk, hogyan hatnak ránk a dolgok és hogyan hatunk mi másokra. Mik azok a helyzetek, amik problémát okoznak és milyen megoldásokkal próbálkozunk.
A módszer lehet akár az, hogy esténként végiggondolod a napod lényegesebb pontjait, főként azokat a történéseket, amik nagy hatással voltak rád. Mit gondoltál, mit éreztél, hogyan viselkedtél? Milyen gondolatok és érzések maradtak benned később? Milyen összefüggéseket, hasonlóságokat látsz ezekben más múltbeli tapasztalatokkal.
Egy jó módszer lehet még a naplóírás is, ebben az esetben érdekes lehet később visszaolvasni a benyomásokat. Sok történet újra és újra átgondolva később megváltozik bennünk, így ennek a változásait is követheted.
Vannak, akik akkor tudnak a legjobban gondolkodni, ha beszélgetnek. Akár a pároddal, akár egy jóbaráttal átbeszélve ezeket a tapasztalatokat, ugyanezek mentén a szempontok mentén szintén meg tudod fogalmazni , hogyan viszonyulsz egyes dolgokhoz. Ha olyan emberrel beszélgetsz, aki a bizalmadat élvezi és őszinte tudsz lenni vele, akkor bízhatsz abban, hogy támogat ezeknek a gondolatoknak a megfogalmazásában, esetleg ki is egészíti a képet a saját tapasztalataiddal rólad, ami szintén segíthet, hogy saját magadról új információkhoz juss.
Milyen gondokat okoz az önreflexió hiánya?
Amikor kapcsolatba lépünk valakivel és létrejön valami, ami közös, akár összehang, akár feszültség, nem könnyű elkülöníteni, hogy amit közösen létrehoztunk, ahhoz egyikünk vagy másikunk mivel járult hozzá. Azt szokták mondani, hogy bizonyos dolgokhoz ” ketten kellenek”. Ez nincs minden alkalommal így, vannak olyan kivételek, amikor egyik félen múlik, ami történik, de ezek a ritkább kivételek. Az esetek többségében mindkét fél hatással van arra, ami kettejük közt létrejön. A párkapcsolatban a közeli kapcsolat miatt sokszor különösen nehéz kibogozni, hogy ki milyen hatással van a másikra, a hosszú évek alatt össze tudnak gubancolódni a szálak, előfordulhat olyan, hogy egyik vagy másik fél annyira beleolvad a „mi”-be, hogy el is felejt saját magára gondolni, már nem tudja, hogy ki ő és ki a másik, hogy mik az ő vágyai és mik a másikért megtett dolgok. Ez hosszú távon biztosan gubancokat okoz.
Az önreflexió hiánya, ha a saját viselkedését valaki nem vizsgálja könnyen s gyakran vezet ahhoz a torzításhoz is, hogy minden hiba, probléma és nehézség oka kívül keresendő. Ez a viselkedés pedig hajlamossá tesz a másik állandó hibáztatására, ami mindenképpen romboló a kapcsolatra nézve.
A bejegyzéshez kapcsolódó videó: