Az optimizmusról – Hogyan maradjunk optimisták nehézségek és kudarcok mellett?

Arról, hogy mit jelent az optimizmus, az irreális és reális optimizmus és a toxikus pozitivitás , az előző bejegyzésben olvashatsz, ahogy arról is, milyen módszerek vannak arra, hogy a pozitív érzéseket, sikerélményeket kiváltó dolgokra ráirányítsuk a figyelmünket.

Mit kezdjünk a negatív gondolatokkal és érzésekkel?

A megoldás biztosan nem az, hogy nem veszünk tudomást a negatív érzésekről, ez a fajta  hurráoptimizmus, inkább elfojtáshoz vezet.  A hibák, kudarcok, nehézségek az életünk szerves részei, ennek az elfogadása segíti a reális optimizmus fenntartását. Ebben a bejegyzésben olyan módszereket, technikákat osztok meg veletek, amelyeknek az alkalmazása segíti, hogy a negatív történések ellenére fent tudjátok tartani az optimista gondolkodást.

Alakíts ki reális elképzeléseket!

Ha azt várod, hogy a dolgok mindig simán mennek és azt gondolod, hogy sosem kellene hibázni, az egyenes út a csalódáshoz. A nehézségek és hibák az élet természetes velejárói. 

“Csak az nem követ el hibát, aki nem csinál semmit.”  mondja Theodore Roosevelt. Woody Alan pedig úgy fogalmaz: “Ha nem hibázol folyton, az annak a jele, hogy nem hozol létre semmi újat.” A közmondás pedig úgy tartja: “ Csak az nem hibázik, aki nem dolgozik”

Vagyis a hibák, kudarcok épp úgy lehetnek a szorgalom és a kitartás következményei, mint elkerülhető negatívumok. Ha szeretnéd fenntartani a derűlátásod, próbálj a hibákra úgy nézni, mint természetes részei a tanulási, fejlődési folyamatnak.

Az itt és most nem mindenhol és mindig

Ahogy gyakran elszaladunk a pozitív dolgok mellett, úgy a negatív dolgokat hajlamosak vagyunk a fejünkben felnagyítani. Amikor valami negatív dolog történik hasznos a tudatosság abban, hogy ez a dolog itt és most történik és ez nem jelenti azt, hogy mindig és minden helyzetben ez fog történni. Amikor úgy gondolkodunk, hogy “ jaj, leejtettem a poharat, egy balfék vagyok, aki mindig, mindent összetör”, akkor felnagyítjuk a történést ráadásul saját magunk tekintjük a bajok forrásának. Ilyenkor érdemes emlékeztetni magunkat, hogy milyen sokszor nem ejtünk le semmit és, hogy a hibák teljesen normális velejárói az életnek. 

A mélypontot tekints átmenetinek!

Amikor valamiben sikertelen vagy, akadályba ütközöl, mélyponra kerülsz, akkor sokat számít, hogy tudj az időben távolabbra tekinteni. Az optimisták tudják, hogy vannak nehézségek, de mégis hisznek a sikerben. Az egyik oka ennek, hogy amikor a siker nem következik be, azt nem végállomásnak, hanem átmeneti állapotnak tekintik. Természetes, hogy a sikerhez vezető út nem mindig könnyű, ha nehézségekkel találkozol, tekintsd átmenetinek, ne végeredménynek!

Minden rosszban van valami jó!

Amikor olyan dolgok történnek, amiket kifejezetten rossznak érzel, akadályba ütközöl vagy úgy érzed minden rosszra fordul, akkor is érdemes megtalálni, hogy mi benne a jó. Sokszor pont a legnehezebb helyzetekben lehetünk magunkra a legbüszkébbek, hiszen, ha a nehézségekre jól reagálunk, akkor komoly sikert könyvelhetünk el. 

Amikor a rosszban keressük a jót, az is hasznos, ha az adott negatív esemény hosszú távú pozitív hatásaira gondolunk. Gyakran a nehézségek késztetnek minket fejlődésre vagy növelik a rugalmasságunkat. Tehát, ha valami sok negatív érzelemmel jár, érdemes feltenni magunknak a kérdést, hogy van e benne jó vagy hasznos. Néhány kérdés, ami segíthet ebben:

Ugyanaz a történet, más értelmezés!

Ugyanannak a történetnek, anélkül, hogy a tényeken torzítanánk rengeteg értelmezése lehet. Ha valami csak negatív érzést kelt benned, akkor próbáld meg az eseményeket többféle szemszögből megnézni! Ez ilyenkor nagyon nehéz lehet, sokat segíthet ha olyan emberekkel beszélgetsz róla, akik támogatni tudnak. Ha például egy balesetben életveszélybe kerültél akkor természetes, hogy megnövekszik benned a félelem, hogy nem vagy biztonságban, hogy bármikor bármi történhet. De ugyanebből a történetből kiemelheted magadnak, hogy túlélted, ami már egészen más olvasata a történetnek.

k optimisták nehézségek és kudarcok mellett is?

A pozitív gondolkodást néha a maximalizmus is akadályozza. Olvasd el a Maximalizmusról szóló bejegyzést is!

És nézd meg a hozzákapcsolódó videót!

Könyvajánló

Ajánlom mindenkinek egy csodálatos ember, Edith Eva Eger könyveit, akivel szörnyű dolgok történtek, de ezek a tapasztalatok ahhoz vezettek, hogy most rengeteg embernek segít abban, hogy bármilyen helyzetben képes legyen megtalálni saját magában az erőforrásokat. Olvassátok el A Döntés és az Ajándék című könyvét is!

Ime egy üzenet tőle:

Ha tetszett ez a bejegyzés, kérlek nyomj egy like-ot a facebook oldalamra is!

Megosztás:

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/palagyik/public_html/wp-includes/functions.php on line 5427

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/palagyik/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 107

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/palagyik/public_html/wp-content/plugins/complianz-gdpr/class-cookie-blocker.php on line 452