Honnan ered a tévhit?
Ezt a tévhitet szintén a sok rosszul kezelt konfliktusnak köszönhetjük. Hiszen ha a konfliktus romboló, akkor logikus, hogy nincs helye a jó kapcsolatban
Mi a valóság?
Valójában pont a szeretetkapcsolatokban a legfontosabb, hogy az ellentétek felszínre kerüljenek, ne legyeneke a szőnyeg alá söpörve, hanem nyílt kommunikációval valódi megoldások szülessenek. Nem létezik két egyforma ember, ahogy gondolatolvasás sem. Így esélytelen, hogy két ember között ne legyen ellentét. A jól kezelt konfiktus azonban nem rombolja a kapcsolatot. Hiszen alkalmat ad a másik mélyebb megismerésésre, arra, hogy kimutasd a szereteted azzal, hogy a másik érdeke éppenúgy fontos neked, ahogy a sajátod.
Miért káros ez a tévhit?
Egyrészt elősegíti a problémák szőnyeg alá söprését, hiszen, ha azt hiszed, hogy attól rossz a kapcsolat, hogy szóvá teszed, ami zavar, amiben hiányérzeted van, akkor próbálni fogod nem szóvá tenni. Míg akkorára nem nő a feszültség benned, hogy már nem tudsz konstruktív lenni. Ilyenkor természetedtől függően agresszívan kezdesz kommunikálni vagy megszünteted a kommunikációt.
A másik negatív hatása ennek a tévhitnek, hogy olyan kapcsolatokban, ahol a konfliktusok felszínre kerülnek azt okozhatják, hogy a kapcsolatot rossznak vagy menthetetlennek gondolod. Pedig szó sincs megoldatlan problémákról, pusztán attól vélik egyre rosszabbá a helyzet, hogy nem kezelni akarjátok a konfliktusokat, hanem bosszankodtok, hogy miért vannak.
Mit tehetsz, hogyez a tévhit ne ártson a kapcsolatodnak?
Ha ez az írás nem elég, hogy elhidd, hogy a jó kapcsolatban élő párok életének teljesen természetes része, hogy konfliktusok vannak és azokat kezelik, akkor keress olyan párt, akiket úgy ismersz, hogy jó a kapcsolatuk és kérdezd meg őket, hogy mit csinálnak, ha nem értenek egyet vagy problémájuk van. Ha egy pár azt mondja, hogy nekik sosincs konfliktusuk, akkor érdemes egy kicsit megkapargatni, hogy mit értenek ezalatt. Egy része az ilyen pároknak valójában rengeteg elfojtott problémával küzd és nem boldogok, egyszerűen csak nem is hiszik, hogy lehet jobb.
Az ilyen párok egy másik része viszont úgy értelmezi a konfliktust, mint keményebb vitát, összeütközést és olyan valóban nincs. Azok a párok, akik képesek nyugodtan, egymásra figyelve megbeszélni az ilyen helyzeteket, előfordul, hogy nem is nevezik konfliktusnak.
Ha úgy gondolod, hogy a párkapcsolatodban okoz gondot ez a tévhit, akkor érdemes beszélgetnetek arról, hogy ki mit gondol erről. Kinek mit jelent a konfliktus, az összhang, ki mit lát jó megoldásnak, ha nem kezdeményez beszélgetést arról, ami számára gondot jelent, azt miért nem teszi.