Mentális terhelés

Mit is jelent a mentális terhelés?

Leginkább úgy lehetne meghatározni a mentális terhelés fogalmát, hogy a család számára fontos feladatok fejben tartása. Operatív döntések sorozata amit a család működése megkövetel és az ezekkel kapcsolatos felelősségvállalás.

Ha definíció helyett élmény szinten szeretnénk megközelíteni, a mentális terheléshez tartoznak azok a listák, amik a fejedben zsizsegnek. Azok a határidős családdal kapcsolatos,feladatok, amik nyomasztanak vagy az a rengeteg apró döntés, amit meghozol a család működésével kapcsolatban.De talán néhány példa a legbeszédesebb:

Mikor kell wc- papírt venni?

Mit főzzek ebédre?

Mikor kell a gyerekek ebédjét befizetni?

Mikor kell átulani egy számlát?

Bejelentkezés oltásra/ orvosi kontrollra/ védőnőhöz a gyerekeknek.

Családi ünnepek szervezése, ajándékok kitalálása

Gyereknek mikor milyen új ruha és cipő kell?

Mikor kell az óvodába gesztenyét vinni?

Az iskolásnak van- e elég ceruzája?

Mi legyen a hétvégi program?

A végtelenségig lehetne sorolni, rengeteg ilyen ” fejbentartanivaló ” van.

Ezzel még valószínűleg nem mondtam újat annak, akinek zsizseg ettől a feje.

Miért okoz konfliktusokat a mentális terhelés?

A csapda, – és valószínűleg ennek már nem vagy tudatában- hogy pontosan emiatt a nagy arányú mentális teher miatt vagy fáradt, de ezt magad sem tudod!

Mert megfőzni az ebédet és kitalálni, az két külön dolog. Befizetni a csekket vagy elindítani egy átutalás nem nagy ügy. De fejben tartani, hogy ne felejtsd el, hogy mit mikor, az nagyon fárasztó tud lenni. Az ajándékot nem elmenni és megvenni fárasztó, hanem kitalálni! Miért fontos ez?

Mert amikor férj és feleség a háztartási munkáról beszêlnek, akkor általában a konkrét munkáról, a cselekvésről beszélnek. Hiszen az a fél, aki úgy érzi, hogy ő sokkal többet tesz és ez sok neki és szeretne átadni belőle, még maga sincs tisztában azzal, hogy gyakran nem segít neki, hogy a konkrét feladatot adja át, mert ami sok az valójában a mentális terhelés.

Rosszabb esetben a másik fél nem is érti, hogy miért érzi magát túlterhelve a párja.Mi a fene fárasztó egy utalás elindításán vagy egy ebédbefizetésen?Jobb esetben empatikus, együttműködő és szeretne egyensúlyt teremteni, ezért hajlandó átvállalni feladatokat a párjától.

Úgy tűnik, hogy a probléma megoldódik.De ilyenkor történik az, hogy a konkrét végrehajtása a feladatnak átkerül a másik félhez, a feladathoz tartozó felelősség viszont nem.

Ha valaki a családi élet feladatait szervezi, akkor amikor átad egy feladatot, akkor gyakran úgy adja át, ahogy a főnök a beosztottját delegálja egy feladatra. Mivel a nagy egészet ő látja át és fogja össze, ezért a másik fél feladatvégrehajtó szerepbe kerül.

És mi történik ekkor?

Továbbra is a család szervezője lesz az, aki fejben tartja, hogy mikor kell elvégezni a feladatot.Jó esetben csak 1-2x szól a másik félnek, hogy mikor kell elvégezni. Rosszabb esetben sokszor.

Vagyis ahelyett, hogy könnyebb lenne, kevesebb lenne a teher, inkább ugyanannyinak vagy többnek érzi. Hiszen eleve a fejbentartása volt a fárasztóbb, nem a cselekvés. Most pedig nemcsak fejbentartani kell, hanem a másikat kapacitálni, irányítani is, hogy végezze el.

Szóval családmenedzserünk frusztrált lesz, a megoldás új gondokat termelt.

Mi történik a másik oldalon?A másik fél azt éli meg, hogy ő együttérző és segítőkész volt, átvállalta a feladatot. Cserébe azt kapja, hogy a párja piszkálja, hogy végezze el a feladatot, amit számonkérésnek, lekezelésnek élhet meg. Majd miután elvégezte a feladatot, a párja továbbra is fáradt és elégedetlen. Ha a helyzetet mêg megfűszerezzük azzal, hogy gyakran a menedzser fél azt várja, hogy a feladatot a másik azon a módon hajtsa végre, ahogy az szerinte megfelelő, akkor már kész is a családi veszekedés receptje.

Miközben volt együttműködés és szándék a közös megoldásra.

Ahhoz, hogy ne ez a forgatókönyv érvényesüljön az első lépés az, hogy ha soknak érzed a rád eső feladatokat, akkor először saját magadban tedd tisztába, hogy mitôl vagy fáradt!

Mert, ha attól vagy fáradt, hogy rengeteg dolgot kell fejbentartanod vagy eldöntened, akkor az nem fog segíteni, ha a konkrét elvégzendő feladatot adod át!Ha világosan látod, hogy mentálisan vagy fáradt, akkor egy más keretben kell közösen gondolkodni arról, hogy hogyan változtassatok a munkamegosztáson!

A kulcs a felelősség

Ha a feladatot átadod, akkor a felelősséget is add át!

Persze, ez nem egyszerű. Az egyes feladatoknak egész rendszerekre lehet hatása és gyakran van bizalmatlanság a másik felé, hogy képes- e átvenni a felelősséget is. Ahogy átadni sem könnyű, hiszen ahhoz, hogy a kontrollt el tudd engedni, bizalom kell. A bizalmat ezen a területen leginkább az alapozhatja meg, ha segíted a párod abban, hogy neki is meglegyen a rálátása az egész rendszerre, ne csak az adott részre.Ha nem látja át, nem fog tudni felelősséget vállalni. Ha sosem találkozik valaminek a következményével, akkor nem feltétlenül tudja, hogy az a reális következmény.

Ez egy komplex probléma és a megoldás is sok összetevőből áll.De ha már tisztán látod, hogy mi az, amitől valójában fáradt vagy és ezt meg tudod osztani úgy a pároddal, hogy értse és átlássa, akkor jó úton haladtok.

További segítséget adhat ehhez a következő videó:

A Nagy mentális terhelés lista is jó segédeszköz lehet, amit itt tudsz letölteni.

És a hozzá készített Használati útmutatás videó:

A mentális terhelés témában a WMN-en is megjelent két cikk velem :

https://wmn.hu/wmn-life/56829-onmagaban-az-nem-mindig-segitseg-ha-a-konkret-feladatot-adjuk-at—a-szakember-szerint-igy-oszthatjuk-meg-a-mentalis-terheket-a-parkapcsolatunkban

https://wmn.hu/wmn-life/57628-ezert-erzed-azt-hogy-felorolnek-a-hetkoznapok–beszeljunk-meg-a-szellemi-terhek-megosztasarol

A párkapcsolati munkamegosztásról, (aminek a metális terhelés is része) pedig itt találhatsz összegyűjtve hasznos anyagokat össezgyűjtve

Megosztás:

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/palagyik/public_html/wp-includes/functions.php on line 5427

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/palagyik/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 107

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/palagyik/public_html/wp-content/plugins/complianz-gdpr/class-cookie-blocker.php on line 452