Pénzügyek a párkapcsolatban- Wmn interjú, tanácsok, hogyan viszonyulj a párod költéseihez

Családi pénzügyek és az arról való kommuinkáció volt a témája ennek az interjúnak.

https://wmn.hu/wmn-life/55627-a-szexualis-eletunket-batrabban-kitargyaljuk-mint-az-anyagi-helyzetunket—penzugyi-kommunikacio-a-parkapcsolatban

A pénzügyek nem elkülönülten vannak jelen a kapcsolatban, hiszen behálózzák a párkapcsolati működés más területeit is. A munkamegosztásról szóló bejegyzésben hosszabban olvashatsz arról, hogy mit jelent a közös energiagazdálkodás, aminek a pénz beosztása is része.

A pénzügyek területén gyakori konfliktus, ha a párod sokat költ az általa fontosnak tartott dolgokra. Érdemes azonban ezt a kérdést több oldalról megvizsgálni. Nézzünk egy példát!

Nem kell több cipő? Nem kell több fűrész? – pénzügyek és hobbik

„A” változat

Szia Drágám!

Mi az a doboz az előszobában?

Szia! Vettem magamnak egy új cipőt.Cipőt?

Mi a fenének? Van egy csomó cipőd.

De ez egy csinos bokacsizma, ilyenem nincs.

De van már csizmád!

De ez egy bokacsizma, nem ugyanolyan.

Nem értem mi a fenének költesz egy századik cipőre, tök felesleges.

Nincs is száz cipőm! A csizma egy lapos sarkú az hétköznapi kênyelmesnek van, ennek van egy kis sarka és ha csinosan szeretnék felöltözni arra van.

Van egy csomó magassarkú cipőd is.

Azok körömcipők, hóban szerinted fel lehet venni?

Hóban ott van a csizma és valami bakancsod is van, nem?

Hát az tényleg baromi csinos.

Nem értem, minek kell ennyi cipő, úgy szórod a pénzt, mintha muszáj lenne. Annyi minden értelmes dologra lehetett volna ezt költeni a cipőmániád helyett!

Nincs is cipőmániám. Három téli cipő az nem mánia.

És mi van azzal a barna csizmáddal?

Az már tök kopott, nem lehet felvenni normális helyre. De tényleg ekkora cirkuszt kell csinálni, mert vettem magamnak valamit?

Neked meg muszáj baromságokra költeni?


Szia Drágám!

Mi ez a doboz az előszobában?

Vettem magamnak egy új szerszámot.

Szerszámot? Már megint? Dehát tele van a műhelyed szerszámokkal, milyen szerszámod nincs még?

Körfűrész. Ilyen nincs még és kell, mert akarok egy polcot csinálni a műhelybe a régi polcból és ahhoz le kell vágni a lapokból.

Dehát van az a másik elektromos fűrészed, amivel a laminált padlót vágtad.

Az dekopírfűrész, azzal nem lehet egyenesen ilyen vastag fát vágni.

És az a másik is, ami olyan, mint a kézi fűrész vége, csak gépi.

Az az orrfűrész, az sem arra való, hogy vastag falapot vágjak vele.

Jó, hát akkor levághattad volna kézi fűrésszel is, abból is van egy csomó!

Mi a péknek kell ennyi vackot venni! Minden egyes munkához külön szerszám, tök értelmetlen!

Persze, te is moshatnál kézzel, minek a mosógép! Minek kell beledumálni, ha úgyse értesz hozzá?

Mert elvered a pénzt baromságokra!

„B” változat

Szia Drágám, Mi az a doboz az előszobában?

Szia! Vettem magamnak egy új cipőt.

És milyen?

Egy csini kis bokacsizma. Tudod minden téli cipőm olyan kényelmes és praktikus, szerettem volna egy olyat is, amiben csinosnak érzem magam. Ez szerintem szoknyával vagy ruhàval nagyon dögös lesz.

Szeretem, ha szoknyát hordasz és látom a formás lábadat.

Tudom. 🙂 Pont arra gondoltam, hogy ha a hétvégén el tudják vállalni a gyerekeket anyámék és elmegyünk moziba, akkor végre felöltözök csinibe. Olyan régen nem volt alkalmam rá!

Tudod mit, akkor most ne is mutasd meg, majd megnézem akkor rajtad!


Szia Drágám! Mi az a doboz az előszobában?

Vettem magamnak egy új szerszámot.

És milyen szerszámot?

Körfűrészt.Az mire jó?

Vastagabb dolgokat is el tudok vágni vele. Akarok egy polcot csinálni a műhelybe a régi polcból és ahhoz le kell vágni a lapokból.

Neked minden régi lap kell ehhez?

Nem, elég sok van, miért?

Arra gondoltam, hogy esetleg tudnál akkor az egyik lapból csinálni egy cipőpolcot a beépített szekrény aljába a cipőimnek.

Persze, az nagyon egyszerű, majd beszéljük meg, hogy egyenes vagy döntött polcot szeretnél.

De jó, hogy ilyen ügyes vagy, hogy ilyeneket meg tudsz csinálni!

Mi történt itt?

Mi történik itt? Miért alakul rosszul a kommunikáció az ” A” esetben és jól a ” B ” esetben?

Mindegy, hogy cipő, körfűrész vagy bármi más, amikor a párod vesz valamit, amit ő hasznosnak lát, akkor nem a saját mércéddel érdemes megítélni a hasznosságát! Nem neked vette, nem baj, ha te nem látod hasznosnak.

Saját magának vette. És ha feltételezzük, hogy a másik felnőtt ember, akkor ahelyett, hogy a saját mércénk szerint elkezdenék ítélkezni, érdemes meghallgatni, megkérdezni támadás helyett, hogy számára miért hasznos. Ha hajlandó vagy az ő szemszögéből megvizsgálni, hogy miért hasznos neki az a tárgy, akkor teljesen más képet látsz, mint a saját szemszögedből.

És az sem utolsó szempont, hogy mi történik ebben a két változatban érzelmileg. Mert a pénzügyek pontosan az ehhez hasonló történetek miatt nem kezelhetőek elkülönülten, hiszen itt is jól látszik, hogy összefonódnak az érzésekkel és szükségletekkel.

Az ” A” verzióban

Az ” A” verzióban a ” vásárló” azt éli meg, hogy nem kapja meg a bizalmat, a társa feltételezi, hogy nem tud racionális felnőttként viselkedni. Ráadásul az öröme, amit az adott tárgy megvásárlása okozott elszáll, mert a társa reakciója beárnyékolja. Ha bizonytalan, lehet, hogy lelkiismeretfurdalása lesz, hogy lehet, hogy a másiknak van igaza. Megbántott lesz, hogy párjz sajnál tőle valamit, amit ő szeretne. Ettől a szeretetlenség érzése is eluralkodhat rajta, hiszen akit szeretünk, attól nem vesszük el az örömét, hanem vele örülünk. És egészen biztosan elmegy a kedve attól, hogy megmutassa a másiknak, hogy az ő számára is tud örömöt okozni az adott tárgy.

A” kritikus” azt éli meg, hogy a másik nem felnőtt partner, veszélyt jelent a viselkedése a család biztonsága, az egzisztenciára nézve. Benne ragad az érzésben, hogy nem tud hatni a párjára és még erősebb vágya lesz, hogy kontrollálja, hiszen igazolva látja a saját eredeti álláspontját, hogy az adott költés felesleges pazarlás. Végül mindenkinek rossz. Ha lesz is randi, valószínűleg a feleségnek ezek után nem lesz kedve ezt a cipőt felvenni és a cipőpolc se valószínű, hogy elkészül mostanában.

Mi történik ” B” verzióban?

Aki ebben a verzióban már nem ” kritikus” világosan látja, hogy a másik milyen alapon döntött az adott tárgy mellett. A párja viselkedése így sokkal kiszámíthatóbbnak tűnik, nem egy bizonytalan fenyegetésnek az egzisztenciára, hanem logikus, követhető működésnek. A beszélgetés végére számára is megmutatkozik a tárgy értéke, látja, hogy neki milyen módon okozhat örömöt.

A ” vásárló” megéli, hogy a párja kíváncsi az ő örömére, amit neki jól esik megosztani. A kérdésekre el tudja mondani, hogy neki az adott tárgy milyen értéket képvisel és megmutatni, hogy akár a másiknak is lehet értékes. Azt a számára fontos szükségletet, ami mögötte van, a másik fél már a beszélgetés végén meg is erősíti. A nő motivációja az, hogy vonzónak szeretné érezni magát és ezt már a beszélgetésből meg is kapja a férjétől. Míg a férfi a kompetencia és hatékonyság érzését szolgálja ki a vásárlással, amit a felesége a beszélgetés végén teljesen egyértelműen megerősít.

Az érdekes az, hogy sem a férfi sem a nő partner nem kellett, hogy tudatos legyen abban, hogy a párja milyen megerősítésre vágyik, azt már magával hozta a beszélgetés. Elég volt a valódi figyelem.

A kulcs a figyelem. A jó konfliktuskezeléshez az első dolog, amit meg kell tanulni, az a valódi mély figyelem a másik felé.

Mit jelent, hogy valódi és mély figyelem?

A valódi figyelem azt jelenti, hogy nemcsak meghallgatom a másikat, hanem úgy hallgatom, hogy közben a fejemben nincs más, csak az, amit ő éppen mond.

Képzeljétek el úgy, hogy egy szöveget egyszeri hallás után kell a lehető legpontosabban visszamondanotok! Ha ezt nagyon jól akarod csinálni, mert fontos számodra a siker, akkor ez lesz a valódi figyelem.

A mély jelző pedig azt jelenti, hogy nemcsak a másik szavait próbálom megérteni, hanem a valódi mondanivalót. Vagyis hiába tudod akár szó szerint megismételni, amit a párod mondott, ha a mondandója összefüggéseit , a szavak lényegi üzenetét nem érted.

A reakciókban mindkét ” B” esetben érezhető a valódi figyelem, mert mindkét helyzetben látszik, hogy a ” vásárló” fél kiváltotta a párjából , hogy szinte maga előtt látta, hogy miért is jó amit a párja vett. A férfi lelki szemei előtt megjelent a felesége formás lába, a nő pedig rögtön megértette, hogy mire lehet használni a körfűrészt.

Vagyis azáltal, hogy ezzel a figyelemmel fordultak oda, hogy a másik örömében osztozzanak, valóban kaptak is belőle.

A pénzügyek területén különösen fontos, hogy ne felejtsük el, hogy a pénz nem értelmezhető önmagában, hanem egyfajta energiakén, a szükségletek kielégítésének eszközeként érdemes rá tekinteni.

A dolog érdekessége még, hogy nem konfliktuskezelés történt, hanem megelőzték a konfliktust.

Mert az a szemlélet és képességek amik a jó konfliktuskezeléshez szükségesek bizony sok esetben már eleve meg is előzik a konfliktusok kialakulását.

Ha szeretnél még többet tudni arról, hogyan viszonyulj a párod hobbijához, akkor ajánlom figyelmedbe ezt a videót:

Megosztás:

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/palagyik/public_html/wp-includes/functions.php on line 5427

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/palagyik/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 107

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/palagyik/public_html/wp-content/plugins/complianz-gdpr/class-cookie-blocker.php on line 452